Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Hodowla królików rasowych. Króliki Rasowe. Ferma Jarosława Kruszyka.Morawski Olbrzym, Burgundzkie, Nowozelandzki Czerwony, Wielki Jasnosrebrzysty.
Choroby królików PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 01 czerwca 2012 16:40

Wzdęcia:

Objawy :
nabrzmiały, często twardy brzuch, trudności podczas zmian pozycji, problemy z oddychaniem (niebieskie uszy i wargi, nastroszona sierść).
Przyczyny: złe trawienie, połączone z wydzielaniem gazów w efekcie podawania niewłaściwej paszy.
Leczenie: W ciężkich stanach chorobowych nie jest stosowane, co w prowadzi do upadku zwierzęcia. W stanach należy natychmiast usunąć podaną paszę razem ze ściółką. Zwierzęta powinny być zmuszane do intensywnego ruchu trzeba też im podać węgiel drzewny oraz zapisane prze lekarza weterynarii środki powodujące wiązanie gazu w przewodzie pokarmowym. Następnego dnia zadawać tylko siano bardzo dobrej jakości. Szczególnie podatne na wzdęcia są młode króliki.

Biegunki:

Objawy: bardzo miękki, a czasami wręcz płynny kał, ewentualnie z domieszką krwi; o kwaśnym ,nieprzyjemnym zapachu.

Przyczyny: niewłaściwa pasza, podziębienie, przeciągi ,zawilgocone pomieszczenie, zatrucie z powodu zjadania nieświeżej paszy.
Leczenie: W ciężkich stanach jest niemożliwe. W lżejszych stanach należy poprawić warunki utrzymania ,żywić tylko sianem ,podawać do picia lekko podgrzany i osolony szczyptą soli wyciąg z rumianku lub wkraplać go do jamy ustnej za pomocą pipety. Zabieg ten daje szczególnie dobre rezultaty w leczeniu biegunki u małych zwierząt. Można również zastosować do picia w aptekach lek, znany pod nazwą Oralpaedon, który przyśpiesza powrót równowagi fizjologicznej w organizmie zwierzęta i hamuje ubytki masy ciała.

 

Cysty na jajnikach (bezpłodność)

Objawy: Bezpłodność u samic mimo krycia ich różnymi samcami.

Przyczyny: Stany chorobowe macicy lub pochwy. Cysty jajnikowe zdarzają się dość często. Niestety, nie można ich stwierdzić badając żywe zwierzęta, lecz dopiero po ich zabiciu. Leczenie jest więc niemożliwe.

 

Zapalenia

(rogówki oka, spojówek, powiek, błony śluzowej jamy gębowej).

Objawy: zaczerwienienie oczy, łzawienie, nabrzmienie powiek i śluzówki jamy ustnej.

Przyczyny: w przypadku niepotwierdzenia podejrzeń występowania kataru, zapalenia płuc, chorób roznoszonych drogą płciowa oraz myksomatozy, za przyczyny uważa się , podrażnienia wynikające ze zbyt wysokiego stężenia amoniaku w , silnie zakurzoną ściółkę, okaleczenia.

Leczenie: ścielenie czystą i nie zakurzona ściółką oraz wentylowanie pomieszczeń nie wywołujące przeciągów Zainfekowane miejsca należy przemywać kilka razy dziennie herbata z rumianku za pomocą pipety lub gazy.

 

Zapalenia gruczołu mlekowego

Objawy: Opuchnięcie sutków często stwardniałe guzy: z reguły, podwyższona temperatura zaatakowanych miejsc; wychudnięcie- głównie u młodych.

Przyczyny: Zbyt zbita, względnie utrzymana ściółka oraz związane z tym ; również skaleczenia sutków i ich zainfekowanie.

Leczenie: Przede wszystkim należy pościelić podłogę klatki czystą i ciepłą ściółką. Sutki należy przemywać wodą z octem i natrzeć maścią rumiankową. Samice karmiące należy przetrzymywać tak aby króliczęta mogły ssać sutki.

 

Kiła królików

Objawy: brak zewnętrznych zmian ogólnego stanu zdrowia.

Stadium1: zewnętrzne narządy płciowe silnie puchną, co wskazuje na ich stan zapalny, następnie pojawiają się guzy łepka od zapałki, które szybko pękają, krwawią, a następnie przesychają.

Stadium 2: oprócz objawów następuje rozprzestrzenienie się choroby poprzez układ po całym organizmie, co zmiany w wyglądzie oczu, pyska, uszu, sutków i odbytu.

Przyczyny: Krętki królicze.

Przenoszenie: Poprzez krycie, możliwe również zakażenie w nie zdezynfekowanym pomieszczeniu, zasiedlonym po innych zwierzętach. Nie jest przenoszona na człowieka oraz na inne ssaki.

Leczenie: kwarantanna i interwencja lekarza weterynarii.


Pomór królików (pomór chiński, septycemia)

Objawy: podobne jak przy tularemii.
Przyczyny: infekcja, która w sprzyjających warunkach szybko się rozwija. Atakuje przede zwierzęta osłabione znajdujące się w kiepskiej kondycji.
Leczenie:Głównie poprzez poprawę warunków utrzymania zwierząt


Kokcydioza

Objawy: wzdęcia ,także rozwolnienia z jednoczesnym wydalaniem krwi ,niechęć do pobierania paszy, wychudzenie, poblednięcie błon śluzowych ,drgawki ,paraliż tylnich kończyn i skurcz. U zwierząt młodych przebiega ostro i kończy się śmiercią.
Przyczyny: pierwotniaki, których formy przetrwalnikowe ,tzw. oocysty , charakteryzują się bardzo dużą odpornością na działanie wielu środków odkażających. Wnikają do przewodu , a następnie przebijają ściany jelit i uszkadzają wątrobę oraz woreczek żółciowy. Poza organizmem zwierzęcia, np. w ściółce mogą przetrwać dłuższy czas. W sprzyjających warunkach, do których należy temperatura około 20 º C oraz wilgoć, potrzebują 3dni, aby ponownie się uaktywnić.
Leczenie: przede należy pamiętać , że około70-90% królików stale zawiera oocysty w przewodzie w różnych ilościach. Dlatego zwierzęta nowo zakupione należy trzymać oddzielnie, natomiast ich kał poddać badaniom laboratoryjnym. Pomieszczenia dla zwierząt dla zwierząt powinny być czyste a ściółka zmieniona.


Myksomatoza


Objawy: łzawienie oczu , obustronna opuchlizna głowy, popękane guzy na uszach, ciastowate opuchlizny rozmieszczone na całym ciele, kłopoty z oddychaniem, w koncu śmierć po 3-5 dniach.

Przyczyny: Wirus przenoszone przez insekty, odżywiające się krwią ssaków np.. Komary, lub podawany wraz z zielonką, do której miały dostęp zainfekowane dzikie króliki.

Leczenie: Jest prawie niemożliwie. W rejonach w których występuje epidemia, pomieszczenia muszą być zabezpieczone przed komarami. Szczepienia są skuteczne w ciągu kilku pierwszych miesiący po ich zastosowaniu. Należy podawać czystą i soczystą zielonkę, pociętą marchew oraz często ścielić świeżą ściółką.

Świerzb

Objawy: świerzb głowowy: roztocze drążą kanały w skórze, powodując wypadanie włosów, silne zaczerwienienie skóry, która się łuszczy. Zwierzętom dokucza swędzenie. Świerzb uszny: uszy pokrywają się nalotem wyglądem przypominającym otręby, po czym pojawiają się na nich krosty. Zwierzęta opuszczają i przekrzywiają głowę, ocierając się o siebie i drapiąc swędzące miejsca.

Przyczyny: Niewłaściwa higiena pomieszczeń. Roztocze żłobią w skórze, małżowinach usznych oraz w aparacie słuchowym kanały. W korytarzach tych składają jaja, które są roznoszone przez drapiące się zwierzęta na inne partie ciała względnie współlokatorów zasiedlonych pomieszczeń.

Leczenie: Dbanie o czystość w pomieszczeniach.

 

Nieżyt nosa

Objawy: Lekkie kichanie i zapalnie płuc: wyraźny wypływ wydzieliny z nosa po kichnięciu, osłabienie.

Zakaźny nieżyt żołądka: śluzowata lub ropiejąca wydzielina pojawiająca się po kichnięciu, zapalenie spojówek i ucha środkowego, osłabienie, niechęć do pobierania paszy.

Przyczyny: Złe warunki utrzymania zwierząt, przeciągi, silny upał, ubogie w witaminy żywienie.

Leczenie: Chore zwierzęta natychmiast odseparować. Przeprowadzić dezynfekcję pomieszczeń i ich wyposażenie. Prace te należy wykonywać w gumowych rękawicach ochronnych. Należy wezwać weterynarza.

Źródło:

„Przydomowy chów królików” Alice Stern

Poprawiony: piątek, 01 czerwca 2012 21:25
  Pro joomla templates, web hosting professional.